Exkurze do ruční papírny

Publikováno: 2.5.2024 Autor(ka): Lucie Kuglerová

S žáky jsme se tentokrát vydali navštívit jednu z nejstarších ručních papíren, a to v Želeticích u Znojma.

Po příjezdu nás pan David seznámil s historií výroby papíru. Ukázal nám z čeho se papír dříve vyráběl i různé druhy papíru.

Po úvodu do historie následovaly informace o papyrusu, pergamenu, ukázce rostlin, ze kterých se papír vyráběl.

Poté jsme se přesunuli do "výrobny", kde nám prakticky ukázal, jak se papír vyrábí, lisuje, suší a mohli jsme si vyrazit na papír pomocí raznice obrázek.

Potom jsme se přesunuli a začala praktická ukázka výroby papíru a následně jsme si všichni vyzkoušeli vyrobit ručně papír, který byl poté slisován a usušen v sušičce na papíry.

Žáci byli ukázkou práce nadšeni a všichni si odnesli pěkný dárek v podobě svého ručně vyrobeného papíru.